Svet sa lúčil s Nelsonom Mandelom

10.12.2013 Celý región

Johannesburg 10. decembra (TASR) - Štátnou hymnou sa dnes s približne hodinovým meškaním oproti plánu začal na futbalovom štadióne FNB v johannesburskom Sowete pietny akt pod otvoreným nebom za zosnulého bojovníka proti apartheidu, laureáta Nobelovej ceny za mier a bývalého juhoafrického prezidenta Nelsona Mandelu.

Smútočnú rozlúčku, na ktorú pricestovali predstavitelia politiky z celého sveta, sprevádzal prívalový dážď, ktorý je však v pojatí Juhoafričanov požehnaním.

Podľa spravodajcov BBC sa do začiatku aktu, ktorý potrvá niekoľko hodín, zaplnil štadión asi z polovice, prišlo vyše 40.000 Juhoafričanov, do pol hodiny od začiatku však vyzeral zaplnený, ukázala televízia. Ostatní obyvatelia Juhoafrickej republiky, kde dnešný deň nevyhlásili za deň pracovného pokoja, sledujú rozlúčku na obrích obrazovkách rozmiestnených po celej krajine.

Pricestovali prezidenti USA Barack Obama a George W. Bush s manželkami a bývalou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou, jej manžel Bill Clinton a ďalší americký exprezident Jimmy Carter dorazili separátne.

Na tribúne sa stretli Mandelova vdova Graca Machel s jeho bývalou ženou Winnie Mandelovou a ich troma dcérami, 18 vnúčatami a 12 pravnúčatami. Prišiel aj bývalý juhoafrický prezident Frederik de Klerk, ktorý v roku 1993, taktiež 10. decembra, dostal v nórskom Oslo s Mandelom Nobelovu cenu za mier, spevák U2 Bono, juhoafrická herečka Charlize Theronová a bývalý generálny tajomník OSN Kofi Annan. Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun a súčasný a bývalý francúzsky prezident Francois Hollande a Nicolas Sarkozy prišli takmer súčasne, dorazila aj supermodelka Naomi Campbellová či afganský prezident Hámid Karzaj.

Po privítaní hostí nasledovala bohoslužba, počas ktorej sa do spevu zapojila veľká časť prítomných. Spievali a tancovali už pred začatím programu, kým sa schádzali, za sprievodu vuvuzel.
 
Prezidenta JAR Zumu na rozlúčke s Mandelom privítalo nespokojné pískanie

S nespokojným pískaním privítali dnes občania Juhoafrickej republiky na smútočnej rozlúčke s Nelsonom Mandelom prezidenta krajiny Jacoba Zumu.

Časť publika na štadióne FNB v Sowete pri Johannesburgu pískala, už keď Zuma dorazil na štadión a potom opäť, keď ho hlavný ceremoniár, podpredseda Afrického národného kongresu Cyril Ramaphosa vyvolal menom.

Zuma sa zaplietol do škandálu okolo modernizácie svojho domova, ktorá stála niekoľko miliónov, informovala agentúra DPA.

Obama podal na rozlúčke s Mandelom ruku kubánskemu prezidentovi Castrovi

Americký prezident Barack Obama dnes na smútočnej rozlúčke s Nelsonom Mandelom v juhoafrickom Johannesburgu podal ruku aj kubánskemu prezidentovi Raúlovi Castrovi, čo agentúra Reuters označila za bezprecedentné gesto medzi vodcami oboch krajín po vyše polstoročí nepriateľstva.

Castro sa usmial, keď mu Obama podal ruku cestou na pódium, kde vystúpil s prejavom na pamiatku bývalého juhoafrického prezidenta Mandelu, jedného z najväčších mierotvorcov sveta, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 95 rokov.

Obama vzdal hold Mandelovi a pokarhal politikov, ktorí potláčajú opozíciu

Americký prezident Barack Obama dnes na smútočnej rozlúčke s Nelsonom Mandelom na štadióne FNB v Sowete vzdal hold zosnulému bojovníkovi proti apartheidu, bývalému juhoafrickému prezidentovi a laureátovi Nobelovej ceny za mier, ktorého označil za "obra spravodlivosti". Konštatoval, že síce mnohí svetoví lídri sú solidárni s jeho bojom za slobodu, "netolerujú však opozíciu zo strany vlastných ľudí."

Obama to povedal pred približne 70 poprednými predstaviteľmi štátov a vlád, medzi ktorými bol aj čínsky viceprezident Li Jüan-čchao, kubánsky prezident Raúl Castro, s ktorým si pri príchode na pódium podal ruku, a prezident Zimbabwe Robert Mugabe, informovala agentúra Reuters.

Obama zdôraznil, že životný príbeh Mandelu ho priviedol na cestu, aby sa stal prvý "čiernym" prezidentom Spojených štátov a aby sa usiloval "stať lepším človekom".

Prvý černošský prezident Juhoafrickej republiky "Madiba", ako Mandelu spoluobčania s láskou prezývali, bol podľa Obamu posledným veľkým osloboditeľom 20. storočia, podobne ako Gándhí alebo Martin Luther King. Bol hlasom utlačovaných. Zasadzoval sa za právny štát a autoritu si získal nielen z volieb, ale aj preto, že po skončení svojho prvého funkčného obdobia sa vzdal prezidentskej funkcie. Mandela nenávidel, ak sa z neho pokúšali urobiť zaživa modlu, bol "bustou z mramoru, ale človekom z mäsa a krvi," zdôraznil Obama.

Jeho úmrtie je podľa prezidenta USA časom smútku, ale aj oslavy jeho hrdinského života, ukončil Obama svoje vystúpenie.

Ceremoniál sa začal pre silný dážď s meškaním až o 11.00 h. Pred šéfom Bieleho domu vystúpil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý zdôraznil, že najväčší z baobabov zanechal po sebe korene, ktoré pretrvajú aj po jeho smrti.

"Aj na tomto štadióne, na tejto tribúne, vidíme vodcov, ktorí zastávajú rozličné stanoviská, ale všetci sme tu spoločne. Nelson Mandela nám ukázal cestu rukou širšou než tento štadión a srdcom väčším než tento štadión. Spojili sme sa vo svojom smútku, ale súčasne aj v oslave veľkého života a tohto dúhového národa a krajiny. Mandela vytvoril túto dúhovú krajinu."

Slávnostný akt sa po takmer štyroch hodinách schýlil k záveru. Hlavný ceremoniár vyzval zvyšných rečníkov, aby vzhľadom na chladný dážď svoje vystúpenia skrátili.

Podľa stanice BBC časť publika po Obamovom vystúpení začala zo štadióna odchádzať.
 

Vyberte región